Zwrot towaru kupionego przez internet. Kiedy można i ile to kosztuje?

zakupy online

 

 

Żyjemy w erze zakupów przez internet. I choć jeszcze kilka lat temu w ten sposób nabywano głównie drobne produkty i tanie ubrania, to dziś jest to bardzo ważny kanał sprzedażowy gigantów elektronicznych, firm produkujących sprzęt AGD, a nawet projektantów mody z pierwszych stron Vogue. Ten specyficzny sposób zakupów wymaga jednak specyficznych rozwiązań w kwestii polityki zwrotów.

 

Decydując się na sposób, w jaki dokonamy zakupów, konsument rozważa zwykle „za i przeciw” konkretnych rozwiązań. Tym, co skłania do zakupów online najczęściej jest cena, która z uwagi na niskie koszty powadzenia działalności jest zwykle dużo niższa, niż ta spotykana w sklepie stacjonarnym. W internecie możemy również spotkać szerszy asortyment i spokojnie, bez presji czasu przyjrzeć się produktowi i jego właściwościom.

zakupy online

Na liście minusów niezmiennie króluje brak możliwości zobaczenia tego, co chcemy kupić, na własne oczy. Zwłaszcza w przypadku ubrań jest to o tyle ważne, że często przymierzenie odzieży ostatecznie potwierdza rozmiar. Z tego właśnie powodu ustawodawca wprowadził pewne rozwiązania prawne, zapewniające kupującym przez internet ochronę ich interesów.

 

Ustawa o prawach konsumenta

Prawo do zwrotu towaru zakupionego przez internet w formie odstąpienia od umowy reguluje ustawa o prawach konsumenta z dnia z dnia 30 maja 2014 r. Dokument ten precyzuje warunki, na jakich można dokonać zwrotu i wyznacza ramy do zaistnienia sytuacji, gdy możemy skorzystać z tego prawa.

 

Najważniejsze zasady, określające ramy prawa do odstąpienia od umowy, to:

  • 14 dni – tyle czasu posiada konsument na odstąpienie od umowy. Za pierwszy dzień tego okresu przyjmuje się dzień, w którym towar został dostarczony. W ciągu 14 dni konsument jest zobowiązany powiadomić sprzedawcę o tym fakcie w dowolny sposób – najczęściej poprzez specjalny formularz zaproponowany przez sprzedawcę.
  • Po przekazaniu oświadczenia o odstąpieniu od umowy konsument ma 14 dni na zwrot sprzedawcy zakupionego produktu, zaś sprzedawca ma 14 dni na zwrot konsumentowi wszystkich wniesionych opłat (koszt produktu oraz dostawy, chyba że nie została wybrana zwykła, najtańsza z opcji dostawy).
  • Zwrot środków odbywa się w takiej samej formie jak płatność, chyba że konsument wyrazi zgodę na odstąpienie od tego warunku.
  • Koszt przesyłki zwrotnej ponosi konsument, chyba że sprzedawca zgodził się na jego pokrycie lub nie poinformował konsumenta o tym, że ciążą na nim koszty tej przesyłki.
  • Jeśli sprzedawanym produktem jest usługa, której realizacja (na żądanie konsumenta) rozpoczęła się przed upływem 14-dniowego okresu odstąpienia od umowy, wówczas konsument zobowiązany jest pokryć koszt prac wykonanych do dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu.
  • Także konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości produktu, które nastąpiło w inny sposób, niż konieczny do oceny jego funkcjonalności. Jeśli zatem zwracamy parę butów to oczywistym jest, że otwarte zostało pudełko, a obuwie przymierzone. Niemniej brud na cholewie czy zdarty obcas – są już postawą do obciążenia kosztami utraty wartości.

 

Prawo to nie obejmuje produktów spersonalizowanych, wykonanych na specjalne zamówienie. Nie ma zatem możliwości odstąpienia od umowy zakupu własnego portretu, czy koszulki z własnym zdjęciem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *