Jak zostać najlepszym kandydatem na rynku pracy?

W dzisiejszych czasach pracodawcy mają coraz większe wymagania w stosunku do osób ubiegających się o stanowisko w ich firmie. Od kandydata wymaga się nie tylko dobrego wykształcenia i wieloletniego doświadczenia, musi on również posiadać odpowiednie cechy charakteru. Jaki jest idealny pracownik? Punktualny, sumienny, odpowiedzialny i… pracowity! 

Dyplom to nie wszystko 

Oprócz wyższego wykształcenia, dużego doświadczenia od kandydatów wymaga się również wielu cech miękkich. Chodzi tutaj o zachowania, pewność siebie i ogólny styl życia. Rynek pracy z roku na rok się zmienia – obecnie posiadanie dyplomu nie jest jednoznaczne ze znalezieniem dobrze płatnej posady. Dziś każdy może studiować, dlatego dyplom nie jest niczym nadzwyczajnym. Doświadczenie jest ważne – jednak oprócz niego liczą się także cechy charakteru. Aby się wybić trzeba być najlepszym. Skoro wszyscy mają dyplom i doświadczenie, to czym należy przekonać przyszłego pracodawcę? Osobowością!

Jaki powinien być idealny pracownik?

Pożądaną cechą jest pracowitość. Tutaj, korzystnie może wpłynąć fakt, że podczas studiów jednocześnie pracowało się. Jest to nie tylko dowodem pracowitości, ale też zaradności i umiejętności zarządzania czasem. Każdemu pracodawcy zależy na tym, aby zatrudniony rzetelnie wykonywał swoje obowiązku. Ważne jest również dotrzymywanie terminów zleceń, a nie marnowanie czasu. Trzeba umieć określać priorytety w pracy – dobra organizacja to podstawa.

Kolejną ważną cechą jest komunikatywność. Tutaj pewność siebie i otwartość na nowe kontakty i doświadczenia są bardzo ważne. Nie trzeba od razu być gadułą, ale nie należy bać się ludzi. Bezpośredniość i komunikatywność ułatwia pracę w zespole, ale też wpływa na relacje z klientami podczas ważnych spotkać. Dzięki tym cechom, pracownik potrafi nawiązać ‘dobrą więź’ dosłownie z każdym, co w przyszłości może dobrze rokować.

Jak powinien działać pracownik?

Istotna jest również samodzielność działania. Na początku zatrudnienia pewne osoby opiekują się ‘świeżakami’ aby pokazać im funkcjonowanie i zasady panujące w danej firmie. Jednak po pewnym czasie ‘ochrona’ mija i każdy wymaga profesjonalizmu i samodzielności. Nikt nie zatrudnia kogoś po to, aby cały czas prowadzić go za rękę. Ważna jest samodzielność, chęć działania i przejęcie inicjatywy.

Co jeszcze jest ważne?

Również ważne, szczególnie w pracy w zespole jest zdolność rozwiązywania konfliktów. Nieraz zdarza się, że poszczególne osoby mają inne poglądy – jest to całkowicie naturalne. Ważne jest jednak, aby w takich sytuacjach dojść do kompromisów. Osoba, która będzie umiała pogodzić obie strony i załagodzić konflikt jest jak najbardziej pożądana.

Nikt nie lubi spóźnialskich, szczególnie osoba, dla której się pracuje. W dzisiejszym świecie czas to pieniądz, a każde spóźnienie to ich strata. Niezwykle ważne jest bycie punktualnym – mimo ogólnej świadomości, jakie jest to ważne, nadal wiele osób ma z tym problem. Spóźniając się, można stracić szacunek i uznanie u pracodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *