Czy zarządzanie zespołem to trudna sprawa?

Niektórzy pracownicy uważają, że kierowanie zespołem jest łatwe, lecz zmieniają zdanie, gdy tylko zajmują miejsce swojego szefa. Trudności sprawia im wszystko – motywowanie, zachowanie standardów komunikacji oraz rozwiązywanie konfliktów. Na szczęście mogą szybko opanować niezbędne umiejętności, jeśli zapiszą się na szkolenia z zarządzania.

Zarządzanie okiem żółtodzioba

Z perspektywy pracownika zarządzanie zespołem wydaje się dziecinnie proste, ponieważ zwykle nie dostrzega on wszystkich działań podejmowanych przez szefa w celu utrzymania wysokiej efektywności pracy. Nie widzi więc tego, że kierownik odbywa regularne rozmowy z kluczowymi pracownikami, aby zwiększać ich motywację do bardziej wytężonej pracy. Podczas niektórych spotkań musi też negocjować warunki zatrudnienia osób, które proszę o podwyższenie wynagrodzenia lub marzą o awansie. W międzyczasie nadzoruje pracę całego zespołu oraz pośredniczy w rozwiązywaniu konfliktów. To wszystko, choć mało widowiskowe, składa się na szeroko rozumiane zarządzanie zespołem, które stanowi zaledwie wycinek codziennych obowiązków każdego menedżera. Każdego, kto wcześniej nie miał pojęcia o konieczności wykonywania tych zadań, kierowanie zespołem może szybko przerosnąć, chyba że zacznie regularnie poszerzać swoją wiedzę, wybierając dobre szkolenia z zarządzania. Ich wybór jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. kursy poświęcone wczesnemu wykrywaniu symptomów wypalenia zawodowego, konstruktywnemu rozstrzyganiu sporów pomiędzy członkami zespołu oraz sposobom rozładowywania stresującej atmosfery związanej z nadchodzącym deadlinem.

Jak osiągnąć pozycję lidera?

Dobry menedżer wie, że aby pracownicy realizowali stawiane przed nimi cele, nie wystarczy samo wydawanie poleceń – niezbędny jest autorytet, który uczyni z przeciętnego szefa niekwestionowanego lidera. A tylko prawdziwy przywódca jest w stanie zdobyć zaufanie pracowników i przeprowadzić ich przez problemy związane ze współpracą z trudnym klientem lub poszerzeniem działalności firmy o zupełnie nowy obszar. Jak zatem osiągnąć pozycję lidera? Aby tego dokonać, trzeba intensywnie pracować nad wykształceniem umiejętności przywódczych oraz nauczyć się właściwie z nich korzystać. Niedoświadczonym kierownikom z pomocą przychodzą firmy organizujące warsztaty prowadzone przez profesjonalnych coachów, którzy uczą podstawowych zasad przywództwa. Takie szkolenia z zarządzania skutkują także wzrostem pewności siebie kierowników, którzy wraz z pozyskiwaniem nowych umiejętności zaczynają czuć się coraz pewniej w roli liderów.

Szkolenia z zarządzania to jednak nie tylko sposób na szybkie opanowanie menedżerskiego warsztatu tuż po awansie na kierownicze stanowisko, lecz także szansa na poszerzenie wiedzy dla doświadczonych szefów. Warto w nich uczestniczyć niezależnie od długości stażu pracy, ponieważ profesjonalne warsztaty owocują nie tylko nabyciem nowych kompetencji, ale także dają potężny zastrzyk pozytywnej energii, która jest niezbędna w pracy lidera.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *