Jak zadbać o bezpieczeństwo firmy – niezbędne wskazówki

jak przechowywac dokumenty w firmie

Żeby firma mogła być bezpieczna, trzeba zadbać o to, aby informacje dotyczące jej działalności dostępne były tylko dla osób, które są do tego powołane. Obecnie wszystkie dane związane z danym przedsiębiorstwem, przechowywane są w komputerze. Jakie kroki należy podjąć, aby jego zawartość była odpowiednio zabezpieczona?

Jak zadbać o bezpieczeństwo danych znajdujących się w komputerach firmowych?

Odpowiednie zabezpieczenie informacji dotyczących firmy, składa się z kilku kroków. Po pierwsze należy upewnić się, że nie będą miały do nich dostępu niepowołane osoby. Oznacza to, że trzeba zwracać uwagę na to, kto korzysta z komputera. Nie należy udostępniać go nikomu, kto nie powinien mieć wglądu w firmowe dane. W momencie, kiedy nie korzysta się z komputera, ma znajdować się w dobrze zamkniętym pomieszczeniu, do którego w razie potrzeby mogą wejść tylko ściśle określone osoby.

Dostęp do zawartości komputera powinien być chroniony hasłem. Jeśli zawartość komputera zostanie zaszyfrowana, wówczas osoby, które go nie znają będą mogły jedynie próbować różnych opcji, jeśli chodzi o logowanie. Natomiast wystarczy silne hasło i nie będą miały dostępu do twardego dysku, nie będą mogły uzyskać żadnych danych, ani nic skopiować. Można zaszyfrować tylko dysk lub również system na dowolnej liczbie komputerów.

Kolejna bardzo ważna sprawa, to zachowanie ostrożności podczas przesyłania danych związanych z działalnością firmy. Żeby transmisja rzeczywiście była bezpieczna, powinniśmy korzystać z najnowszych programów i formatów przesyłania, które najlepiej uzgodnić wcześniej z informatykiem.

Podczas dokonywania różnego rodzaju operacji przez strony www korzystajmy z szyfrowanych transmisji. Jest to szczególnie ważne w przypadku dokonywania transakcji bankowych.

Tworzenie kopii zapasowych z danymi firmowymi, to również niezwykle istotna kwestia. Należy pamiętać o tym, żeby często je aktualizować. Dzięki temu, nawet jeśli komputer ulegnie poważnej awarii nie stracimy ważnych danych. Najlepiej stworzyć dwie kopie, a jedna z nich powinna znajdować się poza biurem. Oczywiście należy zadbać o to, żeby dostęp do nich miały tylko powołane osoby.

 

Jak chronić komputer firmowy przed wirusami i podejrzanymi programami?

Warto pamiętać, że informacje, które są zapisane na dysku komputera firmowego, mogą zostać też uszkodzone przez wirusy. Dlatego z jednej strony należy stosować oprogramowanie, które będzie chroniło komputer przed nimi, a z drugiej pamiętać o archiwizacji danych. Co to znaczy? Nie powinno się korzystać ze stron, które od razu wydają się być podejrzane, nie wolno klikać w reklamy, które dotyczą na przykład cudownych środków na odchudzanie oraz nie instalujmy programów z wątpliwych źródeł. Zresztą w przypadku sprzętu firmowego obowiązuje przepis, zgodnie z którym za programy wykorzystywane do celów komercyjnych należy zapłacić. Czyli właściwie nie powinno tu dochodzić w ogóle do takiej sytuacji, że instaluje się na nim niebezpieczne programy.

Jeśli powyższe zasady będą rzeczywiście skrupulatnie przestrzegane, to nie powinniśmy się martwić o zawartość komputerów firmowych, a tym samym o bezpieczeństwo przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *