Jakie wyróżniamy kleje do klejenia na gorąco

Kleje na gorąco szturmem zyskują uznanie w gospodarstwach domowych i przemyśle. Mimo szerokiego wachlarza zastosowań nie każdy klej można stosować do danych materiałów. Obecnie wyróżniamy kilka rodzajów klejów na gorąco.

Kleje polimerowe

Kleje na gorąco klasyfikowane są ze względu na główny składnik, a są nimi polimery. Uniwersalny klej na gorąco składa się głównie z polimeru octanu etylowinylu (EVA) i jest szeroko stosowany w gospodarstwach domowych i przemyśle. W zależności od dodatków żywic zwilżających jego temperatura topnienia wynosi około 200˚C. Szczególnie nadaje się do klejenia szkła akrylowego, ceramiki, kartonu i tekstyliów. Ten rodzaj kleju na gorąco jest powszechnie stosowany ze względu na korzystny stosunek jakości do ceny. Kolejną grupą klejów na gorąco to kleje na bazie poliolefin (PO). Często stosowanych w przemyśle rzadziej w gospodarstwach domowych. Charakteryzują się zdecydowanie większą wydajnością niż kleje EVA. Stosowane są do klejenia tworzyw sztucznych typu PE, PP, PVC oraz metali. Dlatego stosowany jest w przemyśle opakowań, opakowań do głębokiego mrożenia, elementów z betonu oraz przy produkcji filtrów.

Kleje poliamidowe

Przeciwieństwem dwóch pierwszych są kleje na gorąco na bazie poliamidów (PA). Stosowane w wąskim zakresie materiałowym, ale sprawdzające się w trudnych warunkach. Stosowane do klejenia elektroniki, odporne na czyszczenie i zmywanie do tego odporne na niskie temperatury. Kleją inne tworzywa sztuczne, zwłaszcza poliamidy, poliuretany i poliestry. Ich wąski zakres działania spowodował, że stosowany jest w przemyśle specjalistycznym i nie są powszechnie stosowane. Trudno tego typu kleje szukać w gospodarstwach domowych, zresztą ich właściwości z pewnością nie zadowoliłyby przeciętnego użytkownika.

Poliuretany reaktywne

Ostatnią grupą klejów na gorąco to kleje na bazie poliuretanów reaktywnych (PUR). Ich szeroki wachlarz możliwości klejenia różnych materiałów doceniany jest w przemyśle jak również w domach. Jednak ich właściwości i wydajności szczególnie docenione zostały przez przemysł samochodowy. Charakteryzują się długim czasem nagrzania, to znaczy po doprowadzeniu kleju do płynności długo pozostaje w formie nadającej się użytku. Ma to znaczenia zwłaszcza w przemyśle samochodowym, w którym każda minuta produkcji ma znaczenie. Odpowiedni wybór kleju na gorąco nie jest łatwy. Jednak do zastosowań w domu w zupełności wystarczą kleje na bazie EVA. Jeżeli jednak będziemy zmuszeni skorzystać innych rodzajów klejów, ich rozpowszechnienie jest na tyle duży, że znalezienie odpowiedniego dostawcy nie będzie trudne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *