Typowe dla dzieci choroby skóry

Według najnowszych danych, wiele dzieci cierpi na choroby skóry, a już co piąte dziecko w Polsce ma atopowe zapalanie skóry, czyli przewlekłą chorobę o podłożu alergicznym, której przyczyny nie są do końca znane. Skóra atopowa jest bardzo sucha i szorstka, łuszczy się i bardzo swędzi, co jest przyczyną dużego dyskomfortu. Dzieci mogą też zaatakować inne choroby skóry.

Nie tylko atopowe zapalanie skóry. Typowe dla dzieci choroby skóry

U dzieci często występują choroby skóry związane za stresem, czyli tak zwane choroby psychosomatyczne. Powstają one i przybierają na sile pod wpływem czynników psychologicznych związanych z silnymi emocjami. Często rodzice trafiają z dzieckiem najpierw do dermatologa, bo objawy wskazują, że właśnie tam należy szukać pomocy, ale lekarz zaleca także konsultacje z psychologiem. Jedną z takich chorób jest bielactwo – na skórze pojawiają się białe odbarwienia z przebarwioną otoczką. Ogniska zmian mogą lokalizować się na całym ciele. Inną chorobą jest trichotilomania, czyli celowe lub bezwiedne wyrywanie włosów prowadzące nawet do wyłysienia. Choroba ma podłoże psychiczne i zaliczana jest do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Najczęściej dotyka dzieci i młodzież, w wyniku presji otoczenia lub zjawiska eurosieroctwa. Nawet małe dzieci czasami obgryzają paznokcie, a zachowanie to może być spowodowane zaburzeniami osobowości lub stresem. Przewlekłą chorobą jest łuszczyca, którą charakteryzują zmiany hiperkeratotyczne, czyli grudki z nawarstwionym naskórkiem. Jeśli choroba lokalizuje się na delikatnej skórze fałdów, wtedy obserwuje się pęknięcia i sączące zmiany. Coraz częściej występuje także atopowe zapalenie skóry.

Czym jest atopowe zapalenie skóry i jakie są jego przyczyny?

AZS, czyli atopowe zapalenia skóry jest zapalną alergiczną chorobą skóry. Schorzenie to jest związane z reakcją na alergeny, czyli substancje, które znajdują się w środowisku zewnętrznym. AZS objawia się we wczesnym dzieciństwie, trwa bardzo długo, czasami przez całe życie i ma tendencje do nawrotów. Choroba ma związek z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego i jest uwarunkowana genetycznie. Jeśli jeden z rodziców ma AZS, to istnieje 30% szans, że dziecko odziedziczy chorobę, a zagrożenie rośnie do 60%, gdy chorzy są oboje rodzice. Chorzy na atopowe zapalenie skóry mają podwyższony poziom immunoglobuliny E (przeciwciała klasy IgE), które jest białkiem zaangażowanym w procesy alergiczne. Objawami AZS są wypryskowe zmiany skórne. Wysypka ma postać suchych, czerwonych, łuszczących się łusek, a z krostek często sączy się płyn. Skóra jest bardzo podatna na działanie czynników drażniących: substancji chemicznych, urazów mechanicznych, papierosowego dymu, alergenów, zimnego i ciepłego powietrza, a także szorstkich tkanin. Czynniki te nasilają świąd skóry, który w przebiegu choroby jest bardzo dokuczliwy. W związku z tym, skórę trzeba odpowiednio pielęgnować, by odzyskała płaszcz ochronny. Kosmetyki do pielęgnacji małych atopików nie mogą zawierać barwników i substancji zapachowych.

Skóra osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry jest delikatna i wrażliwa, ale należy pamiętać, iż z atopii często się wyrasta, a wraz z upływającym czasem objawy są coraz mniej dokuczliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *