Technologie w soczekach kontaktowych

Soczewki kontaktowe to bardzo popularna metoda korekcji wszystkich wad wzroku. Z pomocą tych małych przedmiotów możemy skorygować krótkowzroczność, nadwzroczność, czy astygmatyzm. Soczewki są niewidoczne i nieodczuwalne podczas użytkowania, przywracają pewność siebie oraz umożliwiają uprawianie nawet najbardziej ekstremalnych sportów. Coraz to nowe ulepszenia w technologii produkcji soczewek sprawiają, że są one tańsze i bardziej komfortowe w noszeniu.

Jak powstają soczewki?

Technologie i materiały stosowane do wytwarzania soczewek są nieustannie udoskonalane. Obecnie najczęściej noszone są miękkie soczewki, które cechuje duża zawartość wody oraz obecność polimerów. Powstają one z wysokiej jakości materiałów silikonowo – hydrożelowych, które zapewniają soczewkom odpowiednią przepuszczalność tlenu oraz elastyczność. Im jest cieńszy kontakt i niższe uwodnienie materiału, tym więcej tlenu dociera do rogówki oka, która potrzebuje go z powietrza do zachowania przezroczystości. Z drugiej strony soczewka kontaktowa musi być wytrzymała, aby nie ulegała odkształceniom w trakcie zakładania i zdejmowania. Kompromisem między optymalnym uwodnieniem, a grubością materiału jest technologia gradientu uwodnienia.

Co to jest technologia gradientu uwodnienia?

Jest to najnowsza technologia stosowana w produkcji soczewek jednorazowych. Na czym polega to przełomowe rozwiązanie? W wierzchniej warstwie soczewki jednodniowej znajduje się inna zawartość wody niż w jej środku (im bliżej warstwy zewnętrznej tym uwodnienie soczewki bardziej narasta). Dzięki temu, że silikonowo–hydrożelowy materiał jest mniej uwodniony wewnątrz, soczewka nie jest wiotka i zachowuje swój kształt podczas aplikacji, jednocześnie dopuszczając niezbędny tlen do rogówki.

Bez względu na rodzaj materiałów, czy technologię produkcji, pamiętajmy, aby nigdy nie dobierać soczewek kontaktowych na własną rękę. Każdy nowy kandydat na soczewki powinien skonsultować się ze specjalistą przed ich zakupem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *