Studia podyplomowe – który kierunek ma przyszłość

Uczelnie w Polsce prześcigają się w ofercie studiów nie tylko I i II stopnia, ale także kierunków podyplomowych. Odkąd nieustanny rozwój osobisty i dokształcanie się zyskały na znaczeniu nie tylko dla zainteresowanych osób, ale i na rynku pracy, studia podyplomowe zdają się być niemalże obowiązkową pozycją na drodze do kariery każdego z nas. Jakie kierunki mają przyszłość? Czego warto się uczyć po studiach? Poniżej przedstawiamy dwie najciekawsze propozycje kierunków podyplomowych z przyszłością.

Zarządzanie firmą

studia w bibiliotece

MBA, czyli Master of Business Administartion to jeden z najbardziej wyróżniających się kierunków studiów podyplomowych. Swoją historią sięgają do Stanów Zjednoczonych i połowy XX w. Amerykanie jako pierwsi dostrzegli znaczenie kształcenia specjalistów od zarządzania dla potrzeb przedsiębiorstw. W Polsce studia MBA pojawiły się na początku lat 90. Program studiów obejmuje szeroki zakres materiałów. Słuchacze poszerzają swoją wiedzę z zakresu finansów, marketingu, księgowości, zarządzania zasobami ludzkimi czy prawa. W ciągu roku lub dwóch lat (bo tyle w Polsce trwają studia MBA) studenci zdobywają przede wszystkim umiejętności praktyczne m.in. z negocjacji oraz prezentowania zdolności decyzyjnych. To prestiżowy kierunek, na który mogą pozwolić sobie tylko nieliczne uczelnie. W Polsce Master of Business Administartion można studiować na Uniwersytecie Warszawskim, w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu i we Wrocławiu czy w Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego. Koszt tych studiów to wysoki wydatek rzędu kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy, jednak zdobyta wiedza i umiejętności zwrócą się z nawiązką w postaci nie tylko wyższych zarobków, ale i możliwości na rynku pracy.

studia

Inżynieria zbiorów danych

Kierunki powiązane z branżą IT są wciąż na topie. Na rynku pracy nieustannie brakuje specjalistów. Jednym z kierunków podyplomowych, które warto wybrać jest Big Data, czyli inżynieria danych. Studia przygotowują słuchaczy do analizy dużych wolumenów danych w przedsiębiorstwach i instytucjach. Co istotne – na studia mogą zdawać nie tylko osoby posiadające dyplom z branży IT, lecz także dla specjalistów z innych branż, którzy chcą usprawnić swoją pracę. Od kandydatów na studia Big Data wymaga się podstawowej znajomości baz danych, metod statystycznych, Pythona lub Javy. Ten kierunek studiów na szczęście nie należy do najdroższych. Ceny sięgają maksymalnie 10 tysięcy złotych, w zależności od prestiżu uczelni. Studia Big Data trwają tylko dwa semestry oraz znajdują się w ofercie Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, na Uniwersytecie Łódzkim czy Polsko – Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, która swoje siedziby ma w trzech polskich miastach: Warszawie, Gdańsku i Bytomiu.

Rynek pracy

To rynek pracy tak naprawdę decyduje o tym, jakie kierunki studiów podyplomowych zyskują na znaczeniu. Wciąż króluje zapotrzebowanie na specjalistów od zarządzania, czy to zasobami ludzkimi (działy HR), czy też finansami w przedsiębiorstwie. Podobnie sprawa ma się z programistami czy specjalistami od baz danych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *