Jak prawidłowo obsłużyć termobindownicę?

termobindowanie

Prawidłowa obsługa termobindownicy gwarantuje nie tylko trwałą oprawę dokumentów lub akt, ale przede wszystkim bezpieczeństwo całego procesu. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób działa termobindownica i jak należy się nią posługiwać.

Termobindownica to urządzenie przydatne w wielu biurach i instytucjach – służy do oprawiania dokumentów, takich jak skrypty szkoleniowe, oferty handlowe czy raporty w sztywne okładki. Posiadając we swojej firmie taki sprzęt, oszczędzamy czas i pieniądze – nie musimy zlecać oprawiania dokumentów zewnętrznym podmiotom oraz dodatkowo za to płacić.

Termobindownica – pamiętaj o bezpieczeństwie

Obsługa termobindownicy nie jest skomplikowana, jednak żeby cały proces przebiegł bezpiecznie, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Na samym początku musimy włączyć urządzenie, które powoli zacznie się rozgrzewać. W tym czasie możemy skompletować cały dokument – sprawdźmy czy nie brakuje stron i czy są one odpowiednio poukładane, a po pozytywnej weryfikacji całość umieszczamy w okładce. Kiedy termobindownica się nagrzeje, po prostu wkładamy dokument do wlotu urządzenia (okładka musi dotykać panelu grzewczego). Po kilkudziesięciu sekundach powinniśmy usłyszeć charakterystyczny sygnał, który będzie jednoznaczny z zakończeniem zgrzewania okładki. Wówczas należy delikatnie przenieść dokument do specjalnego pojemnika i pozwolić mu ostygnąć.

Termobindownica – zalecenia przy eksploatacji

Termobindownica jest prosta w obsłudze, jednak trzeba uważać, żeby nie dotknąć mechanizmu nagrzewającego, gdyż grozi to poparzeniem. To samo zalecenie dotyczy grzbietu zgrzewanej dokumentacji. Pamiętajmy zatem o wyjątkowo ostrożnym obchodzeniu się z termobindownicą używaną w biurze oraz wyłączaniu urządzenia po skończonej pracy. Na rynku istnieją również urządzenia wyposażone w specjalistyczne systemy zabezpieczające, które po pewnym okresie bezczynności (np. po 30 minutach) automatycznie wyłączają sprzęt – dzięki temu nawet pozostawiona samoczynnie termobindownica nie będzie stanowić zagrożenia. Korzystając z tego urządzenia pamiętajmy również o możliwości regulacji temperatury – niektóre modele pozwalają na dostosowanie jej do grubości dokumentacji, dzięki czemu termobindownica nie nagrzewa się do maksymalnego poziomu, przez co jest zdecydowanie bardziej bezpieczna dla użytkowników. Przed przystąpieniem do pracy warto także zweryfikować grubość dokumentu – niektóre modele bindownic termicznych posiadają odpowiednie miarki, które w tym pomagają.

One thought on “Jak prawidłowo obsłużyć termobindownicę?

  1. Termobindownica, to proste urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym biurze. Dzięki niemu nasze kosztorysy, scenariusze, czy inne projekty zostaną schludnie usystematyzowane w oprawę przypominającą książkę. Maksymalnie w termookładki można oprawić nawet 400 kartek!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *