Poradnik przedsiębiorcy – standardy łazienek

Trudne do wyobrażenia jest funkcjonowanie kogokolwiek bez łazienki. Wydawałoby się, że jej urządzenie nie będzie nastręczać trudności. Jednak trzeba pamiętać, że w przeciwieństwie do mebli w pokoju, w łazience niczego nie można dowolnie przesuwać albo zastosować metody, że coś zamontujemy „na razie”, a po napływie gotówki kupimy wyposażenie lepszej jakości.

Pomieszczenie na lata

Bez względu na to czy mamy do czynienia z projektem nowej łazienki czy w planach jest kapitalny remont istniejącej, trzeba mieć świadomość, że sanitariaty, armatura i meble łazienkowe muszą być trwałe i gwarantować  zachowanie nienagannego wyglądu przez lata. Nie można też zapominać, że raz dokonany wybór kafli i trwałego wyposażenia zostanie z użytkownikami przez długi czas. Decydując się na intensywne kolory czy kontrastowe zestawy barw, trzeba wziąć pod uwagę, że w przeciwieństwie do pasteli i zharmonizowanych  zestawień kolorystycznych,  szybciej następuje znużenie i zmęczenie ciemnymi, nasyconymi kolorami. Tworząc łazienkę dobrze jest stosować urządzenia i meble o gładkich, odpornych na przebarwienia powierzchniach, opływowych kształtach, z ograniczona ilością poziomych ostrych kantów, zagłębień i wyżłobień, które są podatne na osiadanie trudnego do usunięcia brudu.

Łazienka z wanną

Przede wszystkim funkcjonalność

Dobrze, gdy łazienka jest piękna, trwała i nowoczesna, ale nade wszystko powinna być funkcjonalna. Współczesne łazienki są nie tylko miejscem, gdzie bierze się prysznic, ale także miejscem relaksu, odprężenia, a gdy są wystarczająco duże także domowymi SPA. Najważniejsze jednak, by w łazience dobrze czuli się wszyscy domownicy. Gdy z łazienki korzysta tylko dwoje dorosłych aranżacja wnętrza jest dość prosta: spora umywalka, prysznic, toaleta, czasem bidet. Gdy domownikiem są dzieci standard łazienki trzeba koniecznie dostosować do ich potrzeb. W takiej sytuacji poza natryskiem przyda się wanna, obniżenie poziomu umywalki i toalety albo kupienie specjalnych stołków, na których dzieci będą mogły stanąć, by swobodnie korzystać z umywalki czy toalety. Jeszcze inne wymogi powinny być spełnione, gdy z łazienki korzystać ma rodzina wielopokoleniowa. Dla osób starszych lub niepełnosprawnych łazienkę trzeba doposażyć w uchwyty pod prysznicem czy przy wannie, które umożliwią bezpieczne z nich korzystanie. Niezłym rozwiązaniem jest zamontowanie pod prysznicem specjalnego krzesełka, które pozwoli na kąpiel w pozycji siedzącej. Im większa rodzina, tym pojemniejsze muszą być szafki czy szuflady do przechowywania kosmetyków. Potrzeba także więcej wieszaków na ręczniki czy płaszcze kąpielowe.

Coraz częściej w nowych domach projektuje się kilka łazienek, nawet kosztem zmniejszenia powierzchni sypialni. Aranżuje się osobne łazienki dla rodziców, dzieci i seniorów, a nierzadko także dodatkową dla gości, bo wówczas pozostałe łazienki stają się prywatnymi, intymnymi azylami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *