Jak pogodzić studia z pracą?

Coraz częściej młodzi ludzie chcą połączyć naukę z pracą. Koszty utrzymania bywają tak wysokie, że młodzież nie ma innego wyjścia, gdyż ich rodziców po prostu nie stać na to, by wykładać całą konieczną kwotę. Studenci podejmują się pracy tymczasowej, chałupniczej, bywa, że pracują zdalnie. Łączenie pracy z nauką nie jest proste, gdyż nauka pochłania wiele czasu. Jak pogodzić studia z pracą?

Jak sobie z wszystkim poradzić?

Chcąc pogodzić pracę z nauką, trzeba być zmobilizowanym i odpowiedzialnym i dobrze zorganizowanym. Jeśli chcemy pracować i osiągać dobre wyniki w nauce, musimy umiejętnie zarządzać czasem. Warto przygotować sobie kartkę z planem całego tygodnia i nanieść na nią cały rozkład zajęć na uczelni. Wyznaczmy czas na naukę, pracę i odpoczynek. Osoby bardzo zajęte rzadko mogą pozwolić sobie na spontaniczność. Schemat dnia powinien być pozytywnym nawykiem, dzięki czemu unikniemy chaotycznej bieganiny z jednego miejsca na drugie i ograniczymy stres, który utrudnia naukę i pracę.

Gdzie iść do pracy?

Musimy pamiętać, ze studenci mogą szukać tylko takiej pracy, w której można elastycznie ustalać godziny, w których można pracować. Popularne, sieciowe bary typu fast food pozwalają studentom na ustalenie grafiku. Kolejnym ewentualnym miejscem pracy są wszelkiego rodzaju puby, gdyż pracuje się tam głównie wieczorami i w nocy, co nie koliduje z godzinami nauki. Dobrym rozwiązaniem jest również praca przez Internet, którą można wykonywać o każdej godzinie.

Czy warto pracować w czasie studiów?

Powszechne jest przekonanie, że praca w okresie nauki znacznie ułatwi uzyskanie stałego zatrudnienia już po jej zakończeniu Studenci decydują się na łączenie pracy z nauką w nadziei, że opłaci im się to w przyszłym życiu zawodowym. Pracodawcy wymagają teraz coraz więcej od kandydatów do pracy. Przede wszystkim, poszukują pracowników aktywnych, chętnych do nauki i pracy. Łączenie pracy ze studiami świadczy również o determinacji danej osoby i umiejętności wykonywania wielu zadań jednocześnie. Młodzi ludzie zaczynają rozumieć potrzebę podejmowania aktywności zawodowej już w trakcie studiów. Większość z nich szuka zajęcia na trzecim roku studiów, gdy nauczą się już, jak sprawnie organizować swoje życie. Pogodzenie pracy zawodowej ze studiami nie jest łatwe, ale zdobywane w ten sposób doświadczenie jest nie do przecenienia.

Podjęcia pracy już w czasie studiów, dla wielu ludzi jest koniecznością. Ci, których stać na studiowanie, także powinni zastanowić się, czy nie warto zająć się także pracą. Wejście na rynek pracy nie jest łatwe, więc lepiej nie odkładać tego kroku. Może to otworzyć drogę do wymarzonej posady i zwiększyć szansę na odniesienie sukcesu w przyszłym życiu zawodowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *