Co z pewnością przyda ci się w aucie

Jazda samochodem może być jedną z przyjemniejszych rzeczy w ciągu dnia. Jazda po bezdrożach w słoneczny dzień może wzbudzić wiele radości. Może się jednak zdarzyć, ze trzeba będzie się zatrzymać. Może być też tak, że podczas prowadzenia samochodu ktoś zechce się z nami skontaktować. Są rzeczy przeznaczone do auta, które nie tylko mogą zagwarantować większe bezpieczeństwo na drodze, ale też umilić samą podróż. Oto niektóre z nich.

 

Z pewnością jednym z podstawowych przedmiotów, będących koniecznością w każdym bagażniku samochodowym jest trójkąt ostrzegawczy. Każdy postój na ulicy powinien być odpowiednio oznakowany, aby dać czas na reakcję nadjeżdżającemu kierowcy.

Trójkąt ostrzegawczy powinien znajdować się:

  • 100 metrów od pojazdu na drodze ekspresowej i autostradzie (ok 120 kroków)
  • 50 metrów poza obszarem zabudowanym (ok 60 kroków)
  • 1 metr w miejscu zabudowanym, przy czym trójkąt można tez postawić na dachu samochodu osobowego.

Podobnie jak trójkąt, każdy powinien posiadać gaśnicę samochodową. Powinna się ona znajdować w łatwo dostępnym miejscu, najlepiej z przodu samochodu, chociaż dopuszczalne jest trzymanie jej w bagażniku. Przy pełnym załadunku powinna być ona (podobnie jak trójkąt) na samym wierzchu.

 

Kamizelka może się przydać, jeżeli samochód odmówi posłuszeństwa na autostradzie lub po zmroku. Dzięki niej widoczność wzrasta nawet do 150 metrów! Powinna ona znajdować się w miejscu, gdzie kierowca będzie miał do niej dostęp bez konieczności wychodzenia z pojazdu. Nie powinna znajdować się w bagażniku. Zdecydowanie lepszym miejscem jest kieszonka w fotelu.

Należy tez pamiętać o apteczce samochodowej. Nie jest ona obowiązkowa, ale posiadanie jej może uratować komuś zdrowie bądź życie.

Warto pamiętać, że zgodnie z art. 162 § 1 k.k., kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 Dlatego też nie warto kupować najtańszą apteczkę w sklepie, a dopłacić kilka złotych i zaopatrzyć się w lepiej wyposażoną wersję, która będzie posiadać więcej niż trzy plastry

 

 

Co może się jeszcze przydać podróżując samochodem

Pamiętaj o latarce. Zatrzymanie pojazdu może być konieczne w najmniej sprzyjających warunkach, np. po zmroku w lesie. Dzięki latarce możliwe będzie dokładniejsze przyjrzenie się problemowi pod maską czy bardziej komfortowa wymiana kola. Może się ona też okazać przydatna, gdy trzeba będzie  w ciemności wrócić do miasta.

Jedna z najczęstszych powodów, przez które kierowca jest rozkojarzony to rozmowa telefoniczna. Każdy kierowca powinien mieć możliwość rozmowy przez zestaw głośnomówiący w aucie. Gadżet w postaci głośnika bezprzewodowego z zapinką na zasłonę słoneczną nad kierownica pozwoli na wygodne przeprowadzenie rozmowy bez konieczności odrywania rąk z kierownicy. Można także zakupić zestaw bluetooth, który w formie słuchawki bezprzewodowej, bądź na kablu zapewni większa prywatność rozmowy przy jednocześnie jej lepszej jakości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *