Co można stworzyć z kleju i tektury?

Pozostałości po rolce papieru toaletowego, nowym sprzęcie RTV/AGD, wypakowaniu mebli i innych sklepowych akcesoriów zazwyczaj wyrzucamy, a przecież można wyczarować z nich cuda, wystarczy trochę czasu i inwencji. Zróbmy z nich ekologiczne, bezpieczne i oryginalne zabawki, których nie spotkamy w żadnym sklepie. Kupmy ozdoby i klej do tektury, a szybko znajdziemy inspirację.

Zabieramy tekturę, klej do tektury i do dzieła!

Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, a miniaturowe wersje dorosłych sprzętów

przodują w rankingach sprzedaży zabawek. Drewniane czy plastikowe kuchnie dużo kosztują, a przecież można samemu wyczarować cudo, które zachwyci dziecko. Wystarczy zostawić kartony po zakupach (a przecież właśnie w takich przychodzą paczki) i zastosować klej do tektury.

Nie musimy wydać pieniędzy na plastikowe mebelki czy różowe miksery, jakich w sklepach z zabawkami są dziesiątki. Wykorzystajmy stare kartony, naklejki, wydruki z domowej drukarki, kolorowy papier i inne rzeczy, które można znaleźć w każdym domu. Zróbmy kuchenkę z piekarnikiem z kartonu, zlew z osadzonej w blacie metalowej miski, kran z części dozownika mydła i kuchenkę mikrofalową z małego pudełka po butach. Wszystkie części przymocujemy za pomocą kleju do tektury. Z takich samych materiałów stworzymy domek czy labirynt, w którym z radością będą bawić się dzieci. Pudło po paczce sprawi się jako łóżko dla lalek czy mała zagroda dla zwierząt.

Czy klej termotopliwy jest odpowiednim klejem do tektury?

Na użytek domowy często kupuje się termotopliwy klej w laskach, który również sprawdzi się jako klej do tektury. Kupując klej termotopliwy, musimy pamiętać, że działa on tylko, gdy jest bardzo rozgrzany, więc potrzebne jest odpowiednie narzędzie grzewcze. Klej trzeba porządnie rozgrzać, a gdy osiągnie pożądaną temperaturę i zacznie się topić, nakładamy go na klejony przedmiot i dociskamy to, z czym sklejamy. Za pomocą tego typu kleju skleimy zepsute zabawki czy podkleimy karton. Jest także idealnym rozwiązaniem dla osób, które zajmują się rękodziełem, na przykład robią kartki okolicznościowe lub ozdabiają przedmioty. Klej termotopliwy jest całkowicie bezpieczny dla ludzi i środowiska naturalnego, więc bez obaw możemy go użyć do klejenia połamanych dziecięcych zabawek (także tych wykonanych z tektury), gdyż nie wydziela szkodliwych oparów.

Co jeszcze sprawdzi się jako klej do tektury?

Osoby, który zajmują się scrapbookingiem, często robią kartki czy ozdoby z tektury. Do klejenia polecają klej introligatorski, który doskonale łączy papier, tekturę ale także drewno czy tkaniny. Ważne jest, by podczas takich prac klej nakładać za pomocą precyzyjnej końcówki. Przy produkcji kartek klej trzeba nakładać cienką warstwą, by nie zniszczyć powierzchni. Klej do tektury zazwyczaj jest bezbarwny, więc nie będzie widoczny.

Praca z papierem i tekturą jest bardzo przyjemna, a ze starych kartonów można wyczarować cuda. Wystarczy kupić odpowiedni klej do tektury i ochoczo zabrać się do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *