Możliwości zawodowe po studiach ekonomicznych

Zgodnie z powszechnie panującą opinią ukończenie studiów ekonomicznych daje gwarancję stałego zatrudnienia i osiągania niezłych zarobków. Jak jest w rzeczywistości? Czy kierunki ekonomiczne nadal stwarzają dobre perspektywy zatrudnienia?

Co można robić po ekonomii?

Absolwenci tego kierunku studiów marzą zwykle o pracy w bankach lub renomowanych instytucjach finansowych. Ci, którzy chcą ambitnie wspinać się po szczeblach kariery szukają zatrudnienia w międzynarodowych korporacjach, a pozostali odpowiadają zwykle na ogłoszenia rekrutacyjne firm konsultingowych oraz zakładów ubezpieczeniowych. Po ekonomii można bez większego problemu znaleźć pracę także w działach finansowych małych i średnich przedsiębiorstw z różnych branż lub firmach świadczących usługi finansowo-księgowe w ramach outsourcingu. Osoby z wykształceniem ekonomicznym pracują również jako doradcy finansowi oraz księgowi, którzy niejednokrotnie osiągają wysokie zarobki, świadcząc swoje usługi dla kilku firm w ramach własnej działalności gospodarczej. Ekonomistów poszukują również urzędy, lecz zarobki w administracji publicznej raczej nie należą do zadowalających, więc niewielu absolwentów studiów marzy o podjęciu pracy w wydziale finansowym miasta lub gminy.

Warto dodać, że na rodzaj obranej w przyszłości ścieżki zawodowej mają wpływ sami żacy i to jeszcze na długo przed uzyskaniem dyplomu. Decydujący może okazać się wybór specjalizacji, który wyznaczy kierunek dalszego rozwoju oraz może otworzyć dodatkowe drzwi do kariery. Ten drugi przypadek ma miejsce choćby wtedy, gdy student ekonomii zdecyduje się kształcenie w ramach specjalności: public relations, gospodarowanie zasobami pracy lub zarządzanie komunikacją i infrastrukturą lotniczą.

Nie tylko ekonomia

Pamiętajmy też o tym, że studia ekonomiczne to nie tylko ekonomia. Jeżeli interesują nas nauki ścisłe, możemy wybrać także inne kierunki z tej grupy, na przykład: towaroznawstwo, finanse i rachunkowość, rachunkowość i controlling oraz analityka gospodarcza. Niektóre z nich są obecnie mniej oblegane niż ekonomia, mimo że ich ukończenie stwarza równie ciekawe perspektywy.

Jak widzimy, studia ekonomiczne dają wiele zróżnicowanych szans na znalezienie pracy, lecz nie wszystkie są równie interesujące z uwagi na wysokość wynagrodzenia. Warto jednak podkreślić, że ukończenie tego kierunku umożliwia realizowanie zawodowych pasji zarówno na etacie, jak i w ramach własnej działalności, co stanowi duży atut dla osób ceniących sobie elastyczność na rynku pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *