Czy kontrolowana jest legalność oprogramowania w firmach?

monitor komputera

Obecnie trudno sobie wyobrazić firmę, która nie ma w swoich zasobach ani jednego komputera. Większość przedsiębiorstw udostępnia pracownikom sprzęt z wgranym oprogramowaniem i później nie sprawdza już jego zawartości. Jeżeli jednak firma zostanie skontrolowana pod kątem legalności oprogramowania, właściciel może się znaleźć w poważnych tarapatach.

Problem trudny do opanowania

Pracownicy, którzy korzystają z firmowego sprzętu, często wykorzystują go również do celów prywatnych. Z czasem zaczynają więc instalować dodatkowe programy, nie zawsze legalne, ponieważ ich wykupienie wiąże się z dodatkowymi kosztami. W rezultacie dochodzi do sytuacji, w której szef firmy regularnie opłaca drogie licencje na pakiety biurowe dla swoich pracowników, a oni i tak pracują na komputerach zawierających pirackie programy. Informacja o rzeczywistym stanie rzeczy dociera do niego dopiero wtedy, gdy przychodzi kontrola i nakłada dotkliwe kary oraz rekwiruje służbowe komputery, paraliżując pracę firmy. Kto w praktyce może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za pojawienie się nielegalnego oprogramowania w przedsiębiorstwie? Przede wszystkim jego właściciel, członkowie zarządu w przypadku spółek prawa handlowego oraz administratorzy sieci komputerowych. Jeżeli jesteś jednym z nich, nie czekaj na kontrolę, tylko już dziś zadbaj o to, by pracownicy Twojej firmy korzystali wyłącznie z legalnych programów.

Jak uchronić się przed karą?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, by zachować wszystkie licencje, faktury i dowody potwierdzające zakup legalnego oprogramowania. Aby nie zagubić żadnego dokumentu, wyznacz pracownika, który będzie czuwał nad archiwizacją oraz zachowaniem legalności oprogramowania w firmie. Zorganizuj też szkolenie dla pracowników, które uświadomi im konsekwencje korzystania z pirackiego oprogramowania, a następnie podpisz z nimi umowy przenoszące na podwładnych odpowiedzialność za wgrywanie pirackich programów do systemu. Aby upewnić się, że w międzyczasie na firmowych komputerach nie pojawiły się nielegalne aplikacje, zamów też audyt sprzętu.

Efekty kontroli mogą być dotkliwe nie tylko ze względów finansowych, ale również z powodu zarekwirowania wszystkich komputerów firmowych wraz z zapisanymi danymi. Taka sytuacja prowadzi do całkowitego zatrzymania pracy i może przełożyć się na utratę kluczowych klientów, a finalnie doprowadzić nawet do bankructwa Twojego przedsiębiorstwa. Nie ignoruj tego ryzyka, lecz już dziś zadbaj o to, by w Twoja firma korzystała tylko z legalnych programów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *