Klimatyzatory przenośne – warto?

Lata bywają bardzo upalne, a gorące powietrze odbiera nam zapał do pracy. Obawiając się letnich ukropów, chcemy zamontować w domu czy mieszkaniu klimatyzację. Możemy wybierać wśród wielu modeli klimatyzatorów. Który z nich wybrać? Jak dobiera się moc urządzenia? Najpopularniejsze są klimatyzatory przenośne i split.

Rodzaje klimatyzatorów – klimatyzatory przenośne i mocowane na stałe

W specjalistycznych sklepach znajdziemy klimatyzatory przenośne lub mocowane na stałe, jednoczęściowe (monoblokowe) lub składające się z dwóch części (typu split), a także systemy do obsługi wielu pomieszczeń, składające się z kilku jednostek połączonych w jeden układ, tzw. klimatyzacja multisplit. Wszystkie klimatyzatory mogą chłodzić powietrze, niektóre także je ogrzewają, więc mogą zastąpić ogrzewanie centralne w czasie pierwszych, jesiennych chłodów. W tańszych urządzeniach tego typu służy do tego elektryczna nagrzewnica, droższe zaś działają jak pompa ciepła, dzięki czemu pobierają znacznie mniej energii elektrycznej podczas ogrzewania.

Rodzaje klimatyzatorów przenośnych

Klimatyzatory przenośne dzielą się na dwie grupy: monoblokowe i typu split. Pierwsze charakteryzują się tym, iż w jednym urządzeniu znajdują się obie jednostki klimatyzatora. Do odprowadzania gorącego powietrza na zewnątrz służy rura o średnicy 12-13 cm. Ten rodzaj klimatyzatorów przeznaczony jest do pomieszczeń, w których istnieje możliwość uchylenia okna, aby móc wystawić za nie rurę. Jeżeli w pomieszczeniu zamontowany jest wyciąg mechaniczny, rurę można podłączyć do niego. Można ją także odprowadzać przez wykonany w ścianie otwór. Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż bez tej rury klimatyzator po prostu nie będzie działać. Klimatyzatory przenośne monoblokowe wyposażone są również w specjalny zbiornik, w którym gromadzi się wykraplana woda. W celu przedłużenia funkcjonalności urządzenia należy regularnie opróżniać zbiornik. W klimatyzatorach typu split są dwie jednostki, a zewnętrzna (rzecz jasna, połączona z wewnętrzną) musi być umiejscowiona za oknem, dlatego też urządzenia te są przeznaczone do pomieszczeń z tarasem lub balkonem lub tam, gdzie istnieje możliwość jego stabilnego zamontowania.

Czy warto zainwestować w klimatyzatory przenośne?

Podstawową zaletą klimatyzatorów przenośnych jest ich mobilność. Jeżeli urządzenie jest duże i ciężkie, przenoszenie go może być kłopotliwe. Nie bez znaczenia jest fakt, że klimatyzatory przenośne obsługuje się bardzo łatwo. Do wad tego typu urządzeń można zaliczyć niższą ich sprawność, która uzależniona jest od mechanizmu funkcjonowania, ponieważ do wydalania gorącego powietrza pobierają je z wnętrza pomieszczenia. Klimatyzatory przenośne pracują dosyć głośno, co wpływa negatywnie na funkcjonowanie w życiu codziennym. Musimy także pamiętać, że aby urządzenie spełniało swoje funkcje, trzeba w oknie zamontować rurę. Oznacza to, że trzeba zainstalować lufcik, by gorące powietrze nie wpadało do pomieszczenia.

Klimatyzatory przenośne to wspaniały wynalazek, który pomoże przetrwać upały. Jeżeli wybierzemy urządzenie dobrej jakości, to w upały odpoczniemy w chłodnym i przyjemnym mieszkaniu czy domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *