Klejenie tworzyw sztucznych – co stosować?

Hotmelt Kleje Termotopliwe

Z pewnością każdy z nas ma w domu różnego rodzaju kleje. Minimaliści ograniczają się do kleju do papieru i popularnych klejów w maleńkich tubkach, które świetnie spajają ze sobą różne przedmioty. Coraz większą popularnością cieszą się kleje na gorąco. Czy sprawdzą się także wtedy, gdy chcemy skleić plastik? Czym się klei elementy z tworzyw sztucznych?

Czym jest klejenie? Czym klei się plastik?

Klejeniem nazywa się łączenie materiałów za pomocą kleju. Tworzywa sztuczne, potocznie zwane plastikiem, pod względem klejenia dzielą się na dwie klasy: poliolefiny i nie-poliolefiny. Jest prosty sposób na rozróżnienie poszczególnych tworzyw sztucznych. Najpopularniejsze poliolefiny, takie jak PP i PE, charakteryzują się ciężarem właściwym mniejszym niż 1,00, więc aby sprawdzić z jakim tworzywem sztucznym mamy do czynienia, wystarczy zanurzyć go w wodzie. Czasami wystarczy po prostu przeczytać informację podaną przez producenta.

Rodzaje klejów do tworzyw sztucznych

Obok klejów na gorąco bardzo popularne są kleje cyjanoakrylowe (CA), znane jako popularne superglue, którymi łatwo skleić sobie palce. Kleje CA są spotykane częściej niż sądzimy, np. wszystkie chipy na kartach kredytowych łączone są tego typu spoiwami. Potrzebują one jednak podkładu i trzeba sklejać elementy, które dobrze do siebie pasują. Kleje metakrylowe mają zdolność rozpuszczania i reagowania z powierzchniową warstwą tworzywa, dzięki czemu mają dużą wytrzymałość. Podłoże nie wymaga szczególnych przygotowań, można zrezygnować nawet z odtłuszczania powierzchni. Kleje metakrylowe są odporne na kwasy, rozpuszczalniki i paliwa. Dużą moc klejenia mają kleje epoksydowe, zwane także klejami na gorąco, gdyż przed użyciem trzeba je rozgrzać do bardzo wysokiej temperatury. Złącza wykonane klejami epoksydowymi są wytrzymałe, mają znakomite właściwości mechaniczne i estetyczne. Kleje poliuretanowe (PU) i polimery MS mają wysoką wytrzymałość zmęczeniową. Kleje elastyczne pozwalają na rozłożenie naprężeń na większą objętość i są dlatego bardzo odporne na działanie karbu.

Czym są kleje na gorąco i butyle?

Klej termotopliwy zazwyczaj ma formę lasek, które aktywują się pod wpływem wyższej temperatury. Kiedy podda się je działaniu temperatury około 150˚C, topią się i z postaci stałej przechodzą w płynną. Głównym składnikiem klejów na gorąco jest kopolimer etylenu z octanem winylu (EVA) lub poliuretanu (PUR) czy poliolefiny (PO). Kleje termotopliwe doskonale nadają się do użytku domowego. Wystarczy kupić klej w małych laskach, które wkłada się do specjalnego pistoletu do kleju, który podłączamy do prądu. Kiedy klej osiągnie pożądaną temperaturę i zacznie się topić, nakładamy go na klejony przedmiot i dociskamy to, z czym sklejamy. Za ich pomocą naprawimy zepsute zabawki czy podkleimy karton. Takie kleje doskonale sprawdzą się podczas klejenia np. reflektorów w procesie produkcyjnym.
Klejenie tworzyw nie jest łatwe, ale wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie spoiwo, by doskonale poradzić sobie z tym zadaniem. Warto kupić także kleje na gorąco, które są bardzo uniwersalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *