Jaki klej do poliamidu?

W przemyśle poliamidy są bardzo chętnie wykorzystywanym rodzajem tworzywa, gdyż są bardzo wytrzymałe, a jednocześnie lekkie i łatwe do obrabiania. Często przy ich obróbce stosuje się zgrzewanie i spawanie, można je też próbować kleić, chociaż nie jest to łatwą sprawą. Zwykłe kleje nie spełnią tu swojego zadania, żeby spoina posiadała odpowiednią wytrzymałość to konieczny będzie specjalny klej do poliamidu, a do tego właściwe przygotowanie powierzchni.

Dlaczego poliamid się trudno klej?

Poliamid jest bardzo nowoczesnym tworzywem, jednak z powodu swoich właściwości fizycznych jest trudny do klejenia i wymaga odpowiedniego podejścia. Wynika to z tego, że ma on niską energię powierzchniową, wynoszącą dla typu 6/6 jedynie 46 mN/m. Przy tak niskiej wartości popularne kleje nie są w stanie odpowiednio zwilżyć materiałów, na których są rozprowadzane, a tym samym nie są one w stanie wypełnić wszystkich chropowatości. Dlatego też klej do poliamidu musi posiadać odpowiednie parametry, a do tego ważnym etapem klejenia jest przygotowanie powierzchni w taki sposób, aby poprawić ich adhezję.

Kleje metakrylowe

Jednym z najskuteczniejszych sposobów klejenia poliamidu jest użycie kleju metakrylowego. Produkowany on jest w oparciu o modyfikowany metakryl etylu, dzięki swoim właściwościom daje on sobie radę w większości przypadków, w których inne kleje zawiodły. Pozwala na skuteczne klejenie nie tylko samego poliamidu, ale też innych tworzyw sztucznych, w tym PCV, ABS, akrylu, kompozytów, epoksydów i poliuretanu, a także stali nierdzewnej i pozostałych metali. Klej tworzy mocną, gwarantującą wysoką wytrzymałość spoinę.

Kleje cyjanoakrylowe

Kolejnym rodzajem kleju do poliamidu jest szybkoschnący klej cyjanoakrylowy Multibond-410. Posiada on bardzo niską lepkość, dzięki czemu dobrze sobie radzi z materiałami o gładkiej, nienasiąkliwej powierzchni. Przeznaczony jest do klejenia między innymi gumy, ceramiki, szkła, metali, oraz wielu tworzyw sztucznych, w tym właśnie poliamidu. W przypadku tego ostatniego tworzywa, a także przy innych trudnosklejalnych, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie powierzchni specjalnym primerem.

Kleje poliamidowe na gorąco

Poliamid można także kleić na gorąco, technika ta ze względu na wąski zakres działania nie jest szeroko rozpowszechniona. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w przemyśle specjalistycznym, w domowych zastosowaniach rzadko się takie rozwiązania spotyka. Do klejenia stosowany jest specjalny klej na bazie poliamidów, uzyskane spoiny są odporne na niskie temperatury oraz czyszczenie i zmywanie, dodatkowo posiadają wysoką wytrzymałość mechaniczną.

Domowy sposób na klej

Jeśli z jakichś powodów zakup gotowego kleju nie będzie możliwy, to można pomyśleć o jego własnoręcznym zrobieniu. Do tego celu potrzebna będzie przede wszystkim niewielka ilość tworzywa, najlepiej w takiej odmianie, jak naprawiany przedmiot. Poliamid należy rozpuścić w kwasie mrówkowym albo bezwodniku octowym, w proporcji 4 g na 20 ml rozpuszczalnika. Można też użyć 15% kwasu solnego, wtedy ilość tworzywa należy zmniejszyć o połowę. Taki własnoręcznie przygotowany klej do poliamidu zapewnia trwałe, wytrzymałe spoiny.

Jeśli szukasz kleju zajrzyj tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *