Firma kurierska czy klasyczna poczta?

Odpowiedzi na to pytanie szukamy zazwyczaj wtedy, gdy wybieramy sposób dostarczenia przedmiotu kupionego przez Internet. Choć klasyczna poczta ma tańsze usługi, to właśnie firma kurierska jest zwykle rekomendowana przez sprzedawców sklepów internetowych. Z czyich usług lepiej więc skorzystać, by bezproblemowo otrzymać przesyłkę?

(Nie)zagubiona paczka

Największym ryzykiem towarzyszącym zamawianiu przesyłki jest możliwość jej zagubienia podczas dowozu. Dotyczy to przede wszystkim poczty klasycznej, która w większości przypadków nie udostępnia opcji śledzenia przesyłki w Internecie i tym samym uniemożliwia nam określenie miejsca, w którym akurat przebywa nasz pakunek. To sprawia, że jeśli paczka zaginie, szanse na jej odnalezienie są nikłe, o czym przekonało się już wielu właścicieli sklepów internetowych, którzy musieli odpowiadać na zażalenia klientów związane z nieotrzymaniem przedmiotu zamówienia. Nic dziwnego, że część z nich odradza korzystanie z usług poczty, rekomendując wybór kuriera. Firma kurierska, najczęściej już w kilka godzin po złożeniu dyspozycji nadania paczki, przekazuje nam link do strony, na której możemy na bieżąco monitorować trasę przesyłki oraz uzyskać informację o prognozowanym czasie jej dostarczenia. Dzięki temu ryzyko jej zagubienia jest niewielkie, a my zyskujemy komfort psychiczny i stały dostęp do informacji o miejscu, w którym aktualnie przebywa paczka.

Szybkość i wygoda

Krótki czas dostarczenia przesyłki to niewątpliwy atut firm kurierskich, które zwykle dowożą zamówioną paczkę już następnego dnia roboczego. W przypadku poczty termin doręczenia może być dłuższy nawet o dwa lub trzy dni. Listonosz przynosi przesyłkę przy okazji roznoszenia listów do okolicznych domów i jeżeli nas nie zastanie, zostawia awizo, które umożliwia odebranie przesyłki na poczcie – zazwyczaj dopiero następnego dnia. Firma kurierska działa w nieco inny sposób – powoli staje się standardem wykonanie przez kuriera telefonu do osoby, której nie zastanie w domu, zanim zostawi kartkę z informacją o miejscu odbioru paczki. Często się zdarza, że również my sami możemy skontaktować się z doręczycielem i umówić się z nim na ponowne dostarczenie paczki np. do naszego miejsca pracy. To duże udogodnienie i zarazem oszczędność czasu, który w przypadku skorzystania z usług poczty moglibyśmy stracić na dojazd do placówki pocztowej i oczekiwanie w kolejce na odbiór przesyłki.

Gdy spróbujemy rozstrzygnąć dylemat zawarty w tytule, łatwo dojdziemy do wniosku, że właściwie każda firma kurierska oferuje więcej niż klasyczna poczta. Jedyną przewagą tej drugiej jest niższa cena usług, która jednak czasami bywa złudna – cóż bowiem z tego, że zapłacimy niewiele za dostarczenie przesyłki, jeśli paczka zaginie w trakcie dowozu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *