Elektronarzędzia czy pneumatyczne do profesjonalnego zastosowania – które lepsze?

narzędzia pneumatyczne

W wielu miejscach, w których wykonuje się naprawy i inne skomplikowane prace, wykorzystuje się różnego rodzaju narzędzia, wśród których dużą grupę stanowią elektronarzędzia, znacznie usprawniające większość prac. Alternatywą są narzędzia pneumatyczne, których zastosowanie wymaga posiadania instalacji sprężonego powietrza w warsztacie. Które narzędzia wybrać?

Zalety narzędzi pneumatycznych

Narzędzia pneumatyczne są znacznie bardziej efektywne, co oznacza, że dysponują większą mocą przy zdecydowanie mniejszych wymiarach i masie. Narzędzie napędzane sprężonym powietrzem jest około 50% lżejsze od podobnego elektronarzędzia. Ułatwia to pracę operatora, jest ona znacznie mniej męcząca. Narzędzia pneumatyczne nie wydzielają iskier, co jest szczególnie ważne zwłaszcza w warsztatach samochodowych montujących instalacje LPG. Związane z ich używaniem zagrożenie pożarowe jest znacznie mniejsze niż w przypadku elektronarzędzi, w których wykorzystuje się zjawisko komutacji, wywołujące iskrzenie szczotek na styku z obracającym się komutatorem.

Budowa narzędzi pneumatycznych

Głównym elementem narzędzi pneumatycznych jest bardzo prosty silnik napędowy. Najczęściej wykorzystuje się silnik łopatkowy lub turbinowy. Napęd od silnika jest przekazywany bezpośrednio na wrzeciono lub za pośrednictwem przekładni, np. w szlifierkach kątowych. Aby uruchomić urządzenie trzeba także zastosować zawór otwierający przepływ powietrza. W związku z tym ręczne narzędzia pneumatyczne są znacznie prostsze w budowie od elektronarzędzi, mniej awaryjne i znacznie prostsze w naprawie. Należy jednak pamiętać, że zastosowane w nich silniki łopatkowe wymagają smarowania. Z tego powodu w instalacji, przy gniazdach poboru powietrza stosuje się specjalne naolejacze, dozujące odpowiednią do danego odbiornika ilość oleju. W silnikach turbinowych nie występuje styk pomiędzy elementami ruchomymi, więc narzędzia wyposażone w tego typu silniki nie wymagają smarowania, wręcz przeciwnie, aby prawidłowo działać muszą być zasilane czystym i suchym powietrzem.

Co wybrać – elektronarzędzia czy narzędzia pneumatyczne?

Osoby wybierające elektronarzędzia twierdzą, że są one po prostu dużo tańsze niż narzędzia pneumatyczne. Nie zawsze jest to prawda, gdyż elektronarzędzia uznanych firm są stosunkowo drogie. Znacznie różnice występują jednak w kosztach utrzymania obu rodzajów narzędzi. Utrzymanie elektronarzędzi jest znacznie bardziej kosztowne, co wynika z ich zwiększonej awaryjności. Tego typu narzędzia mają bowiem znacznie bardziej skomplikowaną budowę. Znajduje się w nich wiele części współpracujących ze sobą mechanicznie (np. komutator-szczotki), co dodatkowo komplikuje ich naprawę. Zastosowanie elektronarzędzi często jest po prostu dużo wygodniejsze, szczególnie tych zasilanych akumulatorowo.

Narzędzia pneumatyczne są nieco droższe od elektronarzędzi, ale jest to pozorna oszczędność. Do narzędzi pneumatycznych trzeba zbudować instalację sprężonego powietrza, jednak możliwe do wygenerowania oszczędności związane z niższymi kosztami eksploatacyjnymi są duże. Zanim wyposażymy warsztat, dobrze przemyślmy wszystkie za i przeciw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *