Jak działają biura pracy tymczasowej?

pracownicy biura

Wiele osób poszukiwaniu pracy często drukuje się kilkanaście (kilkadziesiąt?) CV, a następnie udaje się do różnych miejsc i zostawia się je w biurze lub sekretariacie.  Pracy można szukać także w Internecie, jednak ten proces wymaga poświęcenia przynajmniej kilku godzin nie tylko na poszukiwanie, ale także na rozsyłanie swoich aplikacji. Czy można robić to szybciej?

 

Co to jest biuro pracy tymczasowej

Tego typu biura przyszły do nas z zachodu, gdzie cieszą się duża popularnością. W skrócie polega to na tym, że pracodawca, zamiast umieszczać ogłoszenie w Internecie i ponosić koszty  rekrutacji, zleca to zewnętrznej firmie, która poszukuje pracownika w jego imieniu.

Z kolei osoba poszukująca pracę zostawia swoje CV w biurze, a ta wyszukuje mu potencjalnych pracodawców  w zbiorze swoich klientów.  W teorii zyskuje pracodawca i pracownik. Obaj oszczędzają czas i pieniądze. W praktyce jednak tak różowo już nie jest.

Jak działa biuro pracy tymczasowej?

Biuro pośredniczy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.  Pracodawca wyrażając chęć zatrudnienia pracownika zgłasza to do biura podając konkretne wymogi, których oczekuje od kandydata. Pracownik w biurze przeglądając zostawione CV zapraszana rozmowę kandydatów, których uzna za odpowiednich na dane stanowisko.

Przede wszystkim umowę podpisuje się z biurem pracy, a nie z pracodawcą. Dlatego może się okazać, że inni pracownicy na tych samych stanowiskach, ale zatrudnieni bezpośrednio, zarabiają inaczej niż osoby zatrudnione przez biuro.

Niektóre biura działają również na rynkach międzynarodowych. Często można spotkać ogłoszenia „praca w Niemczech”, „praca w nowej Zelandii”. Decydując się na wyjazd należy mieć świadomość, że zarobki będą w polskiej walucie, chyba że umowa stanowi inaczej. Należy zwrócić na to szczególną uwagę.

„Tymczasowej” ma znaczenie

Jest to słowo klucz, którego należy się przestrzegać. Wiele osób nie znając zasad funkcjonowania takiego biura myśli, że podpisało umowę bezpośrednio z pracodawcą, ale tak nie jest.

Schweier in der Industrie // welder at work

Pracodawca przyjmując osoby z biura, tak naprawdę pracowników wynajmuje. Oznacza to tyle, że z dnia na dzień może zmienić zdanie i powiedzieć, że pracę może wykonać mniej osób. Wtedy w pierwszej kolejności posadę tracą osoby zatrudnione przez biura pracy tymczasowej.

W tym przypadku biuro wpisuje ich na listę rezerwową w oczekiwaniu na kolejną pracę. I tak koło się zamyka.

Dobre biura podróży z góry oznajmiają, ile praca będzie trwać. Najczęściej jest to kilka dni do kilku miesięcy, aż dane zadanie zostanie wykonane.

Kto zyskuje?

Bezrobotny zyskuje na tym, że nie musi jeździć do wielu miejsc aby pozostawić cv. Wystarczy złożyć chęć pracy w biurze, a ten za niego rozpocznie poszukiwania. Jest także rozwiązanie dla osób mających pracę, ale szukających czegoś dorywczo. Lub osób będących „przy ścianie”

Bywa również tak, że pracodawca widząc potencjał pracownika, chce zatrudnić go bezpośrednio. Są również przypadki, gdy pracownik latami pracuje w jednym miejscu w ramach pracy tymczasowej, zmieniając tylko koszulkę z logiem biura.

 

Przede wszystkim zyskuje pracodawca. Nie ponosi on kosztów działu HR ani nie traci czasu na poszukiwania pracownika. Dodatkowo, jeżeli stały pracownik pójdzie na urlop, biuro pracy tymczasowej przydzieli mu na ten czas zastępstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *