Jak działa system kontroli dostępu?

System kontroli dostępu jest zespołem, w którym urządzenia mechaniczne oraz elektroniczne są ze sobą wzajemnie powiązane. Celem jego zastosowania jest całkowite bądź częściowe ograniczenie dostępu wybranym użytkownikom do określonych stref tegoż zespołu. Taki rodzaj kontroli najczęściej znajduje zastosowanie w dużych przedsiębiorstwach i korporacjach.

W jakim celu stosuje się system kontroli dostępu?

System kontroli stosuje się w celach zwiększenia bezpieczeństwa. Dzięki niemu osoby zarządzające firmą zyskują pełną kontrolę nad obecnością poszczególnych osób w określonych strefach systemu (mogą to być np. wydzielone pomieszczenia). Firmy, dzięki stosowaniu systemu kontroli dostępu, zmniejszają ryzyko kradzieży oraz dostępu osób nieupoważnionych do tajnych i poufnych informacji. Takie rozwiązania używane są nie tylko w korporacjach, ale także w szkołach, urzędach, elektrowniach, szpitalach oraz w wielu innych miejscach. Skutkuje to tym, że np. uczniowie nie mogą opuszczać szkoły w godzinach lekcyjnych a pracownicy pozostałych instytucji mogą się swobodnie poruszać tylko w wyznaczonych obszarach.

System kontroli dostępu
System kontroli dostępu (źródło: reset2.pl)

Metody identyfikacji użytkownika

System kontroli dostępu składa się przeważnie z trzech części: oprogramowania, urządzenia weryfikującego oraz urządzenia blokującego. Istnieje kilka podstawowych metod weryfikacji poszczególnych użytkowników. Mogą to być m.in. tagi zbliżeniowe RFID występujące najczęściej w postaci kart, opasek lub breloczków. Wadą tej metody jest ryzyko przekazania takiego Tagu osobie nieuprawnionej do jej posiadania. Inną metodą jest stosowanie kodu PIN, który może być nadawany grupowo bądź indywidualnie. Najdoskonalszym sposobem weryfikacji wydaje się być technologia biometrii. Jest niezawodna i dzięki temu zyskuje coraz większe zaufanie i popularność. Biometria pozwala na weryfikację użytkownika na podstawie rozpoznawania jego twarzy, linii papilarnych czy nawet wewnętrznej warstwy naskórka lub sposobu ułożenia naczyń krwionośnych w palcu. System może weryfikować także piloty radiowe i tablice rejestracyjne pojazdów. Urządzeniem blokującym są najczęściej drzwi z wbudowanym zamkiem elektronicznym, a także szlabany, bramki i bramy przesuwane.

Jeżeli chcesz zwiększyć poziom bezpieczeństwa osób i mienia w swoim mieszkaniu bądź firmie, to rozwiązanie w postaci systemu kontroli dostępu będzie dla Ciebie idealne. Za pomocą tego systemu będziesz mógł również w prosty sposób rejestrować czas pracy zatrudnionych osób w obrębie firmy. Wiąże się to jednak z dość wysokimi kosztami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *