Droga kariery zawodowej po studiach informatycznych

Pomimo upływu lat studia na kierunku informatyka nadal słyną z tego, że zapewniają studentom wiedzę, która szybko przekłada się na wysokie zarobki. Atrakcyjne wynagrodzenie nie jest jednak jedynym atutem płynącym z uzyskania dyplomu. Dużą zaletą jest również możliwość podjęcia pracy w jednym z wielu zróżnicowanych zawodów.

Nauczyciel, urzędnik czy przedsiębiorca?

Informatyka jest rozwojową branżą, w której co rusz pojawiają się inspirujące możliwości działania dla osób otwartych na nowe pomysły. Jeszcze kilka lat temu informatycy zajmujący się programowaniem tworzyli serwisy internetowe, których użytkownikami byli głównie właściciele komputerów, dziś muszą już uwzględniać także specyfikę wyświetlania się obrazu na tabletach, smartfonach i innych urządzeniach mobilnych. Wraz z dynamicznym rozwojem nowych technologii pojawiło się też niedawno zapotrzebowanie na aplikacje oraz gry obsługiwane przez telefony komórkowe, których tworzeniem zajmuje się osobne grono specjalistów z zakresu IT. Informatyka jest więc nauką, która zapewnia wiele różnorodnych możliwości podjęcia ścieżki zawodowej. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że w przeciągu kilku kolejnych lat jej absolwenci zyskają jeszcze więcej szans na realizowanie zawodowych pasji i to w zupełnie nowych dziedzinach. Zanim to jednak nastąpi, mogą z powodzeniem znaleźć pracę zarówno w administracji publicznej, jak i biznesie, mierząc się przy tym na co dzień z interesującymi wyzwaniami zawodowymi. Pasjonaci gier mogą więc realizować swoje hobby podczas tworzenia przygodówek na komputery i urządzenia mobilne, osoby z żyłką przedsiębiorcy spełnią się w zakładaniu innowacyjnych start upów, a najbardziej skrupulatni informatycy zagłębią się w tajnikach programowania kodu. Informatyka stwarza też szansę zdobycia stabilnej pracy dla administratorów systemów internetowych pracujących w firmach, szkołach i urzędach oraz zdobycia dodatkowych źródeł zarobku dla nauczycieli chcących zacząć uczyć dzieci podstaw tej dziedziny.

Jaka jest droga kariery po studiach?

Część studentów nie czeka do otrzymania dyplomu, lecz jeszcze podczas studiów rozpoczyna pracę w prywatnych przedsiębiorstwach. Po kilku latach takie osoby najczęściej awansują już na stanowiska specjalistów i kierowników działów IT lub otwierają własne firmy. Jeżeli jednak chcesz poświęcić czas studiów wyłącznie na naukę, to nadal masz duże szanse na otrzymanie kilku atrakcyjnych propozycji zatrudnienia tuż po odebraniu dyplomu. Część osób chce jednak iść dalej i osiągnąć status specjalisty w wąskiej i perspektywicznej dziedzinie. Jeżeli jesteś jedną z nich, pomyśl nad kontynuowaniem edukacji podczas studiów podyplomowych na kierunku informatyka. Dadzą Ci one konkretną wiedzę i podstawy do uzyskania specjalizacji, dzięki której zwiększysz swoje zarobki oraz uzyskasz jeszcze lepszą pozycję na rynku pracy.

Droga kariery zawodowej po studiach informatycznych może prowadzić prosto do celu, jakim jest praca na wymarzonym stanowisku i zaliczanie kolejnych awansów lub dynamicznie zmieniać kierunki w zależności od pojawienia się nowych wyzwań związanych z rozwojem technologii. Niezależnie od tego, którą z nich wybierzesz, z pewnością nie będziesz narzekał na niskie wynagrodzenie lub czas stracony na szukanie atrakcyjnej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *