Dlaczego klej klei?

klej w sztyfcie, kleje termotopliwe

Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez kleju, a nasi przodkowie pewnie myśleli podobnie, gdyż pierwsze kleje pojawiły się ponad trzy tysiące lat temu. Dzisiejsze spoiwa pozwalają na łączenie ze sobą przedmiotów i zastępują zgrzewy punktowe i nitowanie. Kleje termotopliwe to bardzo uniwersalne substancje klejące, które stosuje się zarówno w warunkach domu, jak i w przemyśle. Na jakiej zasadzie działa klej?

Jak działa klej?

Współczesna technika nie może już się obejść bez klejenia. Bez użycia kleju niemożliwe byłoby wytwarzanie butów, samochodów, telewizorów, komputerów i rakiet kosmicznych. Właściwie nie ma wśród otaczających nas przedmiotów takiego, który w trakcie produkcji lub choćby tylko w czasie pakowania nie stykałby się z klejem. Klej jest swoistym pośrednikiem między klejonymi częściami i trwale do nich przylega. Fachowcy rozróżniają dwa rodzaje tego przylegania, zwanego adhezją: mechaniczne i specyficzne. Mechaniczne ma miejsce wtedy, gdy klejone powierzchnie są porowate jak papier czy drewno, a rola kleju polega na wniknięciu w szczeliny i zakotwiczeniu się w nich. Zjawisko adhezji specyficznej wyjaśniają trzy teorie naukowe, a pierwszą z nich jest teoria polaryzacyjna, która głosi, iż cząsteczki kleju są spolaryzowane i na jednym końcu niosą ładunek elektryczny dodatni, a na drugim ujemny. Ładunki te wytwarzają w materiale klejonym ładunki o znaku przeciwnym, z którymi wzajemnie się przyciągają. Teoria dyfuzyjna zakłada, że między klejem i substancją klejoną dochodzi do wzajemnego przenikania cząsteczek na skutek dyfuzji. Trzecia teoria wyjaśnia zależność przyczepności kleju od jego zdolności zwilżania powierzchni klejonej. Im lepsze jest zwilżanie, tym bliższy kontakt kleju z elementami klejonymi i tym mocniej trzymają sklejone powierzchnie. Większość tradycyjnych klejów kurczy się w trakcie wysychania, a tego mankamentu pozbawione są nowoczesne kleje epoksydowe. Taki klej to żywica epoksydowa w stanie płynnym, którą sprzedaje się razem z tzw. utwardzaczem. Oba składniki trzeba przed użyciem dobrze wymieszać, wówczas rozpoczyna się proces polimeryzacji, który przekształca płynną żywicę w twardą, nierozpuszczalną spoinę. Nowoczesny klej dwuskładnikowy (np. akrylowy) nie wymaga mieszania.

Czym są kleje termotopliwe?

Kleje termotopliwe to jednoskładnikowe kleje poliuretanowe, które utwardzane są za pomocą wilgoci zawartej w łączonych materiałach lub otoczeniu. Kiedy je stosujemy, muszą być w stanie płynnym, czyli trzeba je rozpuścić, nagrzewając do temperatury około 110˚C. Szybko stygną i stają się bardzo wytrzymałe. Nie tylko doskonale łączą powierzchnie, ale są również bezpieczne dla środowiska. Po nałożeniu kleje termotopliwe szybko stygną, więc klejone powierzchnie trzeba łączyć szybko i sprawnie, mocno dociskając. Ponadto, należy pamiętać, że ich składnikiem są poliamidy, więc przechowując je, należy bezwzględnie chronić je przed wilgocią. Sztuka klejenia polega na dobraniu właściwego kleju. Nie ma bowiem na razie superkleju, który będzie idealny dla każdej powierzchni. Szukając odpowiedniego spoiwa, poprośmy o pomoc specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *