Jak bezpiecznie wysłać paczkę za granicę?

Jeszcze wcale nie tak dawno przychodzące do Polski paczki z zagranicy budziły emocje, a ci, którzy byli ich adresatami, czuli się szczególnie wyróżnieni. Te czasy pamiętają tylko najstarsi. Dziś paczki nadane z któregokolwiek kraju na świecie nie są ani czymś wyjątkowym, ani zaskakującym. Równie często my sami wysyłam w świat przesyłki. Można to zrobić za pośrednictwem poczty, ale jeśli chcemy, by paczka dotarła do odbiorcy szybko, najlepiej skorzystać z usług firmy kurierskiej.

Kurierem na koniec świata

W tym stwierdzeniu nie ma przesady. Na naszym rynku funkcjonuje dużo firm kurierskich, a wiele z nich to polskie oddziały europejskich i amerykańskich kurierów. Stąd ich zasięg jest właściwie nieograniczony. Mogą dostarczyć małe przesyłki i te o potężnych gabarytach w każde miejsce na świecie, bo dysponują nie tylko transportem samochodowym, ale także morskim i lotniczym. W ciągu dwóch do pięciu dni nadaną w Polsce przesyłkę firma kurierska dostarczy do Chin czy Brazylii, a jeśli bardzo zależy nam na czasie, to zrobi to ekspresowo – w ciągu 24 godzin.

Firma kurierska daje komfort

Wysłanie paczki za granicę jest łatwe. Wystarczy zadzwonić do wybranej firmy kurierskiej lub złożyć zamówienie usługi przez internet. Paczkę trzeba odpowiednio przygotować do podróży. Najlepiej w karton o standardowych wymiarach, by uniknąć konieczność dopłaty za nieforemne przesyłki. To, co znajduje się w środku, należy zabezpieczyć przed przesuwaniem, na przykład starymi gazetami. Ważne jest, by paczka była trwale zabezpieczona przed przypadkowym bądź celowym otwarciem, stąd dobrze jest używać nowych kartonów, bez śladów starych taśm czy naklejek, by nic nie budziło wątpliwości. Tak zapakowaną paczkę kurier odbierze z naszego domu czy biura, a my będziemy mieć pewność, że dotrze ona do adresata bezpiecznie. Firma kurierska za to właśnie bierze odpowiedzialność, że nikt do paczki nie będzie zaglądał, a każda próba jej otwarcia będzie natychmiast widoczna. Następnie, opisaną adresami odbiorcy i nadawcy, paczkę trzeba zważyć i wypełnić list przewozowy. Większość firm kurierskich bez dodatkowej opłaty umożliwia na swojej stronie internetowej, „śledzenie” podróżującej paczki i nawet jeśli odbiorca sam nas nie zawiadomi, że przesyłka dotarła do celu, to odczytamy na stronie, że tak się właśnie stało. Odbiorca, otrzymując przesyłkę, potwierdza, że dotarła ona w nieuszkodzonym opakowaniu. Gdyby stało się inaczej, kurier sporządza protokół i ta informacja także znajdzie się na stronie internetowej. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko i tylko w sytuacji, gdy paczka została nieprawidłowo zabezpieczona na czas transportu.

Działalność firm kurierskich na stałe wpisała się w naszą codzienność. Dziś już trudno sobie wyobrazić zakupy przez Internet czy przepływ dokumentów między firmami bez pośrednictwa kurierów. Poczta, choć z wieloletnim doświadczeniem, jest mniej elastyczna i nie jest w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *