Bezpieczne transakcje – co warto wiedzieć?

Customer Using Contactless Payment In Coffee Shop

Kiedy płatność kartą jest bezpieczna, a kiedy płacąc za zakupy możesz nieświadomie ułatwić złodziejowi dokonanie kradzieży? Dlaczego nigdy nie należy pozostawiać karty bez nadzoru i co zrobić, jeśli sklep internetowy poprosi Cię o potwierdzenie danych dotyczących transakcji bezgotówkowej? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Bezpieczna płatność kartą w Internecie

Realizacja transakcji bezgotówkowych z wykorzystaniem kart jest błyskawiczna, bo trwa zaledwie kilkanaście sekund i pozwala w najkrótszym czasie przekazać środki na konto osoby sprzedającej. Jeżeli więc kupisz przedmiot w Internecie i zapłacisz za niego kartą, to sprzedawca otrzyma zapłatę zwykle w ciągu kilku minut od zakończenia transakcji. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób wybiera transakcje bezgotówkowe, bazujące na wpisaniu danych karty w sieci. Tego rodzaju płatności mają wiele zalet, lecz zarazem stwarzają ryzyko nadużyć. Jeżeli w wyniku Twojego błędu ważne dane trafią w ręce nieuczciwej osoby, to możesz w krótkim czasie utracić nawet wszystkie środki zgromadzone na koncie, pomimo tego, że Twoja karta ani na chwilę nie opuści portfela. Ryzyko dodatkowo wzrośnie, jeśli karta trafi w niepowołane ręce. Jak się przed tym ustrzec?

Pamiętaj o tym, by nikomu nie ujawniać danych zapisanych na karcie. Pracownicy banku ani sklepów internetowych nigdy nie dzwonią ani nie piszą e-maili z prośbą o podanie tego typu informacji, jeżeli więc otrzymasz podejrzaną wiadomość, najlepiej od razu ją skasuj. Jeśli natomiast wpisujesz dane na stronie internetowej sklepu, zawsze upewnij się, czy na początku jej adresu widnieje ikonka zamkniętej kłódki oraz dopisek: „https://”, które oznaczają, że strona jest szyfrowana.

Limity płatności – warto je mieć

czytnik kart

Pomimo wielu starań płatność kartą w Internecie może być wstępem do przejęcia danych i oczyszczenia konta ze wszystkich dostępnych funduszy. Możesz temu jednak zapobiec korzystając z opcji ustawiania limitów. Zazwyczaj jest ona bezpłatna, a do jej skonfigurowania nie jest konieczna wizyta w oddziale – wystarczy, że ustawisz odpowiednie kwoty po zalogowaniu się na stronie banku. Limity mogą być inne w przypadku dokonywania transakcji gotówkowych, a więc wypłat z bankomatów i bezgotówkowych, czyli np. płacenia kartą w Internecie, bądź pobliskim sklepie. Jeżeli ustawisz dzienne limity płatności, to nawet w razie utraty karty lub przejęcia zapisanych na niej danych, ilość środków wypłaconych w ciągu doby nie przekroczy ustalonej przez Ciebie kwoty. Dzięki temu uzyskasz dużo czasu na zastrzeżenie karty lub przelanie dostępnej kwoty na konto niedostępne dla złodzieja.

Płatność kartą, choć intuicyjna, wymaga posługiwania się zdrowym rozsądkiem. Tylko przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa unikniesz utraty środków oraz obejmiesz pełną kontrolę nad swoimi wydatkami.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *